'Ted Lasso,' WandaVision 'bland 2020 Directors Guild of America Awards TV-nomineringar
- Kategori: Blixtnyhet
Människor, vi går djupare in i utmärkelsesäsongen för varje dag, och i dag kommer hela listan över TV-nomineringar till 73: e Directors Guild of America's DGA Awards. Precis som de flesta samtal som du har haft sedan augusti rubrikerna är nominerade av Ted lasso , som fick två nomineringar i komedikategorin för Zach Braff och MD Delaney . Apple TV + komedin matchades bara av Bromsa din entusiasm , som också fick två komedinomineringar.
Det är också ett hälsosamt år för genre-TV Mandalorianen lyckades en nominering i kategorin Drama, som gjorde WandaVision för begränsad serie. Inte en överraskning, exakt; förra året gick de två stora priserna till Väktare och Barry .
Här är hela listan med nomineringar:
Drama serie
JASON BATEMAN: Ozark, Wartime (Netflix)
Mr. Bateman's Directorial Team:
Enhetsproduktionschef: Matthew Spiegel
Första biträdande direktör: Peter Thorell
Andra biträdande regissör: Townson Wells Andra biträdande regissör: Sarah Gorczyk
JON FAVREAU: The Mandalorian, Chapter 9: The Marshal (Disney Plus)
Herr Favreaus ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschef: Colin Wilson
Första assistentdirektör: Kim Richards
Andra assistentdirektör: Heather Wagner-Wang Andra andra assistentdirektör: Heather Kehayas ytterligare andra assistentdirektör: David Buchwald
VINCE GILLIGAN: Better Call Saul, Bagman (AMC)
Mr. Gilligan's Directorial Team:
filmer som kommer ut de närmaste åren
Enhetsproduktionschef: James Paul Hapsas Förste assistentregissör: Efrain Cortes
Andra biträdande regissören: Louis Lanni
Andra andra biträdande regissören: KiKi Levine
LESLI LINKA GLATTER: Homeland, Prisoners of War (Showtime)
Glatters ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschefer: Michael Klick, Philippa Naughten Första assistentregissör: Sunday Stevens
Andra biträdande regissör: Wendy Bledsoe
JULIE ANNE ROBINSON: Bridgerton, Diamond of the First Water (Netflix)
Ms Robinson's Directorial Team:
Första biträdande regissör: Ian Foster Woolf
Komediserie
ZACH BRAFF: Ted Lasso, kex (Apple TV Plus)
MJ DELANEY: Ted Lasso, hoppet som dödar dig (Apple TV Plus)
SUSANNA FOGEL: Flygvärdinnan, i nödfall (HBO Max)
Fogels ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschef: Bonnie Muñoz
Första assistentdirektör: Derek Peterson
Andra biträdande regissören: Jacquie Dore
Andra andra biträdande regissör: Zach Citarella Platschef: Chris Banks
ERIN O’MALLEY: Curb Your Enthusiasm, The Surprise Party (HBO)
Ms O'Malleys ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschef: Mary Church
Första assistentdirektör: Adam Feil
Andra biträdande regissör: Candice Lee Andra andra biträdande regissör: D.J. Carter
JEFF SCHAFFER: Curb Your Enthusiasm, The Spite Store (HBO)
Herr Schaffers ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschef: Mary Church
Första assistentdirektör: Adam Feil
Andra biträdande regissören: Candice Lee
Andra andra biträdande direktörer: D.J. Carter, Brent Stanton
Filmer för TV och begränsade serier
SUSANNE BIER: The Undoing (HBO)
Biers ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschef: Deb Dyer
Första biträdande regissör: Richard Styles
Andra biträdande regissören: Josh Muzaffer
Platschef: Lauri Pitkus
Andra assistentdirektörer: Steven Lafferty, Alex Scricco Ytterligare andra assistentdirektörer: Alex Scricco, Zachary Citarella
SCOTT FRANK: The Queen's Gambit (Netflix)
Frank Franks team:
vad hände med sam witwicky i transformatorer 4
Första assistentdirektör: Aldric La’auli Porter
THOMAS KAIL: Hamilton (Disney Plus)
Mr. Kail's Directorial Team:
Enhetsproduktionschef: David Backus Förste assistentregissör: Robin Abrams Andra assistentregissör: Thomas Gaito
MATT SHAKMAN: WandaVision (Disney Plus)
Herr. Shakmans direktteam:
Enhetsproduktionschef: Mary Kane
Första assistentdirektör: Janell Sammelman
Andra biträdande regissörer: Meaghan F. McLaughlin, Stephanie Tull Coscina
vad är nytt på disney plus maj 2020
Andra andra assistentdirektörer: Katye Kalivoda, Nadeem Ashayer (Los Angeles Unit) Ytterligare andra assistentregissörer: Kate Pulley, George Williams (Los Angeles Unit)
LYNN SHELTON: Little Fires Everywhere, Find a Way (Hulu)
Sheltons direktör:
Enhetsproduktionschef: Brad Yacobian Förste assistentregissör: Luke Maxcy
Andra biträdande direktör: Kirisa Gavrin
Andra andra assistentregissörer: Christina Lee, Gabriella Poli Vidal
Variation / Nyheter / Diskussion / Sport - Regelbunden programmering
PAUL G. CASEY: Real Time With Bill Maher, avsnitt 1835 (HBO)
Mr. Caseys ledningsgrupp:
Biträdande direktör: Stacy Talbot
Scenchefer: Brian Anderson, Patrick Whitney
JIM HOSKINSON: Late Show med Stephen Colbert, # 1025 Live Show Efter Capitol Insurrection (CBS)
Mr. Hoskinson's Directorial Team:
Associerade regissörer: Yvonne De Mare, Karen Yaeger Scenchefer: Mark McKenna, Jeff Leib
DON ROY KING: Saturday Night Live, Dave Chappelle; Foo Fighters (NBC)
Mr. King's Directorial Team:
Associerade regissörer: Michael Mancini, Michael Poole, Laura Ouziel-Mack Scenechefer: Gena Rositano, Chris Kelly, Eddie Valk
DAVID PAUL MEYER: The Daily Show med Trevor Noah, president Obama: Inspiring Future Leaders & ‘A Promised Land '(Comedy Central)
Herr Meyers ledningsgrupp:
Biträdande direktör: Susan Faith Locke-Shapiro
CHRISTOPHER WERNER: Förra veckan ikväll med John Oliver, Trump och valresultat (HBO)
Werner's Directorial Team:
Biträdande direktör: John Scott Wilson Scenchef: Dino Castelli Platschef: Demian Resnick
Variey / Diskussion / Nyheter / Sport - Specialerbjudanden
STACEY ANGELES: The Daily Show med Trevor Noah Presents Remembering RBG: A Nation Ugly Cried with Desi Lydic (Comedy Central)
MARIELLE HELLER: Vad konstitutionen betyder för mig (Amazon)
Heller's Directorial Team:
Biträdande direktör: Tomas 'holländska' Deckaj scenchef: Nicole Payson
JIM HOSKINSON: The Late Show with Stephen Colbert, Stephen Colberts Election Night 2020: Democracy's Last Stand: Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime)
Mr. Hoskinson's Directorial Team:
bra filmer att se på hbo go
Associerade regissörer: Yvonne De Mare, Karen Yaeger Scenchefer: Mark McKenna, Jeff Leib
SPIKE LEE, American Utopia (HBO)
Lees styrelseledamot:
Enhetsproduktionschef: Nina Shiffman
Första biträdande regissör: Jermaine Sumra
Andra biträdande regissör: Lizz Zanin
Ytterligare andra biträdande regissör: Steven Bruno Platschef: John Maher
THOMAS SCHLAMME: En West Wing-special att gynna när vi alla röstar (HBO Max)
Schlammes ledningsgrupp:
Enhetsproduktionschef: Debra James
Första assistentdirektör: Shawn Pipkin-West
Andra biträdande direktör: Courtney Franklin
Andra andra assistentregissörer: Ni’cole Pettis, Cathy Bond
Verklighet
DAVID CHARLES: Eco Challenge, 3,2,1 ... Gå! (Amazon Prime Video)
Herr Charles's Directorial Team:
Biträdande direktör: Daniel Curran
Scenchefer: Ian Blankenship, Kevin Fletcher, Andy Nelson, Mickel Picco
JON FAVREAU: The Chef Show, Tartine (Netflix)
Herr Favreaus ledningsgrupp:
Biträdande direktör: Annie Johnson
KEN FUCHS: Shark Tank, 1211 (ABC)
Herr Fuchs ledningsgrupp:
Biträdande direktör: Amy Barker
Head Scenechef: Eric Rhoden
Scenchefer: Doug Neal, Michael Strauss
JOSEPH GUIDRY: Full Bloom, Petal to the Metal (HBO Max)
Guidrys ledningsgrupp:
Biträdande direktör: Sean Galvin
Lead Stage Manager: Jimmy Chriss
Scenchefer: Rachel Shimko, Kristianna Laroda, Richard Melendez
RIK KIM: Lego Masters, Mega City Block (Fox)
Mr. Kims ledningsgrupp:
Biträdande direktör: Ryan Bunnell
Scenchefer: Will Baker, Kevin Fletcher
Dokumentärer
MICHAEL DWECK & GREGORY KERSHAW: Truffle Hunters (Sony Pictures Classics)
PIPPA EHRLICH & JAMES REED: My Octopus Teacher (Netflix)
DAVID FRANCE: Välkommen till Tjetjenien (HBO Max)
AMANDA MCBAINE & JESSE MOSS: Boys State (A24 / Apple TV Plus)
BENJAMIN REE: Målaren och tjuven (Elevation Pictures)
Barnprogram
KABIR AKHTAR: High School Musical: The Musical - The Series, Opening Night (Disney Plus)
Mr. Akhtar's Directorial Team:
guardians of the galaxy vol 2 efter poäng
Enhetsproduktionschefer: Jeff T. Miller, Greg A. Hampson Första assistentregissör: Brent Geisler
Andra biträdande regissören: Cody Harbaugh
LARISSA RÄKNINGAR: På Pointe, Showtime! (Disney Plus)
DEAN ISRAELITE: Astronauterna, nedräkning (Nickelodeon)
RICHIE KEEN: The Healing Powers of Dude, andra steget: Homeroom (Netflix)
Mr. Keen's Directorial Team:
Enhetsproduktionschef: Chris Phillips Första assistentregissör: Natalie Van Doren
AMY SCHATZ: We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest (HBO)
Annonser
STEVE AYSON (MJZ): The Great Chase, Nike (Wieden + Kennedy Shanghai)
Första biträdande regissör: John Lowe
NISHA GANATRA (Chelsea Pictures): #wombstories, Bodyform / Libresse (AMVBBDO)
NICLAS LARSSON (MJZ): Se Unseen, VW Touareg (adam & eveDDB)
The Parents, Volvo XC60 (Forsman & Bodenfors)
MELINA MATSOUKAS (Prettybird): You Love Me, Beats av Dr. Dre (Översättning)
Första assistentdirektör: Paul Norman Andra assistentregissör: Don Johnson
TAIKA WAITITI (Hungry Man): The Letter, Coca-Cola - (Wieden & Kennedy London)