Här är alla nya Oscar-väljare som just blev inbjudna att gå med i akademin
- Kategori: Nyheter
Cynthia Erivo! Natasha Lyonne! Ari Aster! Skådespelarna i 'Parasite'!
Academy of Motion Picture Arts and Sciences tillkännagav idag de 819 artister som förlängs inbjudningar att gå med och bli godkända Oscar-väljare. Akademin fortsätter en välbehövlig strävan efter mångfald bland sina medlemmar, eftersom klassen 2020 består av 45 % kvinnor, 36 % underrepresenterade etniska/rasgrupper och 49 % internationellt från 68 länder. Ända sedan #OscarsSoWhite har akademin gjort framsteg för att göra sitt röstande organ – som är mycket vitt och manligt – mer mångsidigt, och det återspeglas i de i stort sett förtjänta personer som fick utökade inbjudningar idag.
Nya medlemmar är bl.a Parasit skådespelare Choi Woo-Shik , Jang Hye-Jin , Jo Yeo-Jeong , Park So-Dam och Lee Jung Eun , bredvid John David Washington , Cynthia Erivo , Anna av vapen , Zendaya , Zazi Beetz , Constance Wu , Awkwafina , David Gyasi , Brian Tyree Henry , Kelvin Harrison Jr. , Yalitza Aparicio , Eva Longoria , och de otroligt förtjänta Lakeith Stanfield .
Bild via Neon/CJ Entertainment
Andra inbjudna från skådespelargrenen är bl.a Thomasin McKenzie , George MacKay , Kaitlyn Dever , Beanie Feldstein , Olivia Wilde , Mackenzie Davis , Bobby Cannavale , Florence Pugh och välkänd cinefil Natasha Lyonne . Filmskapare som får inbjudningar till Director's Branch inkluderar A24-kompisar Ari Aster och Robert Eggers , Mati Diop , Alma Har'el , Sterling Harjo , Lady Ly , Matthew Vaughn , Lulu Wang | , och Batman regissören själv Matt Reeves .
Du kan kolla in hela listan med inbjudningar till nya akademimedlemmar för 2020 nedan, och jag är otroligt exalterad över hur detta utvecklande medlemskap återspeglas i de nominerade under de kommande åren. Här är hopp Parasit s stora vinster är början på något nytt.
Skådespelare
Yalitza Aparicio – Rom
Awkwafina – Farväl, galna rika asiater
Zazie Beetz – Joker, High Flying Bird
Alia Bhatt – Gully Boy, Raazi
Bobby Cannavale – Irländaren, stationsagenten
Choi Woo-Shik – Parasit, The Divine Fury
Zendaya Coleman – Spider-Man: Far from Home, The Greatest Showman
Tyne Daly – The Ballad of Buster Scruggs, Spider-Man: Homecoming
Mackenzie Davis – Terminator: Dark Fate, Tully
Ana de Armas – Knives Out, Blade Runner 2049
Kaitlyn Dever – Booksmart, Detroit
Cynthia Erivo* – Harriet, änkor
Pierfrancesco Favino - Förrädaren, Rush
Beanie Feldstein – Booksmart, Lady Bird
Zack Gottsagen – Jordnötssmörsfalken
David Gyasi – Maleficent: Mistress of Evil, Interstellar
Bild via Warner Bros.
Adèle Haenel – Portrait of a Lady on Fire, BPM (Beats Per Minute)
Kelvin Harrison Jr. – Waves, Luce
Brian Tyree Henry – If Beale Street Could Talk, Widows
Huang Jue – Lång dags resa in i natten, damen i porträttet
Jang Hye-Jin - Parasit, poesi
Jo Yeo-Jeong – Parasit, målet
Udo Kier – The Painted Bird, Shadow of the Vampire
Lee Jung-Eun – Parasit, Okja
Eva Longoria – Överbord, hårda tider
Natasha Lyonne – Honey Boy, American Pie
Tzi Ma – Farväl, ankomst
George MacKay – 1917, Captain Fantastic
Tim McGraw – Country Strong, The Blind Side
Thomasin McKenzie - Jojo Rabbit, Lämna inga spår
Ben Mendelsohn – Ready Player One, Animal Kingdom
Rob Morgan – Just Mercy, Mudbound
Niecy Nash – Downsizing, Selma
Genevieve Nnaji – Lejonhjärta, vägen till gårdagen
Park So-Dam – Parasit, Prästerna
Teyonah Parris – If Beale Street Could Talk, Chi-Raq
Florence Pugh – Små kvinnor, Lady Macbeth
Hrithik Roshan – Super 30, Jodhaa Akbar
James Saito – Always Be My Maybe, Big Eyes
Alexander Siddig - Cairo Time, Syriana
Lakeith Stanfield – Knives Out, Sorry to Bother You
Yul Vazquez – Gringo, sista flaggan
John David Washington – BlackKkKlansman, Monsters and Men
Olivia Wilde – Meadowland, Rush
Constance Wu – Hustlers, galna rika asiater
Wu Jing – The Wandering Earth, Wolf Warrior
Zhao Tao – Ask är renast vit, bergen kan avgå
Casting Directors
Orit Azoulay – Dagisläraren, bandets besök
Libia Batista – Är du pappa?, länge leve
Javier Braier – De två påvarna, vilda berättelser
Anja Dihrberg – A Hidden Life, Clouds of Sils Maria
Leïla Fournier – BPM (Beats Per Minute), Eastern Boys
Timka Grin – Med mamma, i blodets och honungens land
Des Hamilton – Jojo Rabbit, Melancholia
Carla Hool – A Better Life, Sin Nombre
Camilla-Valentine Isola – Mannen som dödade Don Quijote, Goyas spöken
Tess Joseph – Aladdin, Lejon
Julia Kim – The Last Black Man in San Francisco, Starlet
Eva Leira – Smärta och ära, Biutiful
Kirsty McGregor – Lejon, Djurriket
Yesi Ramirez – The Hate U Give, Moonlight
Yolanda Serrano – Pain and Glory, Biutiful
Nandini Shrikent – Gully Boy, Life of Pi
Magdalena Szwarcbart - Kalla kriget, Schindlers lista
Toshie Tabata – Shoplifters, Tokyo Tribe
Sarah Teper – BPM (Beats Per Minute), Eastern Boys
Hila Yuval – En berättelse om kärlek och mörker, Beaufort
Kinematografer
Bild via HBO
Todd Banhazl – Blow the Man Down, Hustlers
Jarin Blaschke – Fyren, Häxan
Nicola Daley – Nålkudde, I Am a Girl
Óscar Faura – Jurassic World: Fallen Kingdom, The Imitation Game
Takeshi Hamada – Sakura Guardian i norr, avgångar
Chayse Irvin – BlackKkKlansman, Hannah
Ron Johanson – Freedom, The Woman Inside
Polly Morgan – Lucy in the Sky, Sanningen om Emanuel
Trent Opaloch – Avengers: Endgame, District 9
Larkin Seiple – Luce, Kin
Ken Seng – Terminator: Dark Fate, Deadpool
Vladimir Smutny - Den målade fågeln, Kolya
Jörg Widmer – A Hidden Life, Pina
Jasper Wolf – Instinct, Monos
Katsumi Yanagijima - Battle Royale, kära doktor
Kostymdesigners
Massimo Cantini Parrini - Dogman, Tale of Tales
Choi Seyeon – Parasit, Okja
Lisy Christl – Vita huset nere, anonym
Caroline De Vivaise – Shadow of the Vampire, Germinal
Nicoletta Ercole – Brev till Julia, under den toskanska solen
Catherine George – Okja, Snowpiercer
Danielle Hollowell – Girls Trip, Undercover Brother
Neeta Lulla - Jodhaa Akbar, Devdas
Eimer Ní Mhaoldomhnaigh - Kärlek och vänskap, blir Jane
Dayna Pink – humla, söker en vän för världens ände
Dorota Roqueplo - Spanska, Bruket och korset
Judy Shrewsbury – High Life, Let the Sunshine In
Amy Westcott – Black Swan, The Wrestler
Denise Wingate – Live Free or Die Hard, Wedding Crashers
Direktörer
Ali Abbasi – Border, Shelley
Levan Akin – Och sedan dansade vi, cirkeln
Francesca Archibugi – En fråga om hjärtat, i morgon
Ari Aster – Midsommar, Hereditary
Icíar Bolláin - Even the Rain, Take My Eyes
Kat Candler - Hellion, hoppar från broar
Felipe Cazals – Pestens år, Canoa: Ett skamligt minne
Cristina Comencini – Latinsk älskare, säg inte
Sebastián Cordero – Europarapport, Chronicles
Terence Davies – The House of Mirth, The Long Day Closes
Sophie Deraspe – Antigone, A Gay Girl in Damaskus: The Amina Profile
Mati Diop* – Atlanten, tusen solar
Robert Eggers – Fyren, Häxan
Luis Estrada – Den perfekta diktaturen, Herodes lag
Sydney Freeland – Deidra & Laney Rob a Train, Drunktown’s Finest
Bette Gordon – Handsome Harry, Variety
Maggie Greenwald – Sophie and the Rising Sun, The Ballad of Little Jo
Megan Griffiths – Sadie, The Night Stalker
Alma Har'el – Honey Boy, Bombay Beach
Sterlin Harjo - Klänning, Barking Water
Kathleen Hepburn – The Body Remembers When the World Brake Open, Never Steady, Never Still
Jan Komasa – Corpus Christi, Warszawa '44
Tamara Kotevska * - Honeyland
Alejandro Landes – Monos, Porfirio
John H. Lee – Operation Chromite, 71: Into the Fire
Ladj Ly* – Les Miserables
Victoria Mahoney – Yelling to the Sky
Samira Makhmalbaf – Klockan fem på eftermiddagen, Äpplet
Mai Masri – 3000 nätter, 33 dagar
Akin Omotoso – Wow, Tell Me Sweet Something
Matt Reeves – Dawn of the Planet of the Apes, Cloverfield
Ljubo Stefanov * - Honeyland
Elle-Máijá Tailfeathers – The Body Remembers When the World Brake Open, ćəsnaʔəm, staden före staden
Maria Tognazzi – Jag, mig och henne, ett femstjärnigt liv
Jorge Ali Triana – Bolívar Soy Yo, A Time to Die
Matthew Vaughn – Kick-Ass, Layer Cake
Lulu Wang* – Farväl, postumt
Wash Westmoreland – Still Alice, Quinceañera
Andrés Wood – Spider, Violeta Went to Heaven
Dokumentär
Shirley Abraham – The Hour of Lynching, The Cinema Traveller
Joelle Alexis – Den gröna prinsen, en oavslutad film
Cristina Amaral – En sommarfilm, person
Liran Atzmor – Kung Bibi, Lagen i dessa delar
Violeta Ayala – Kokainfängelset, det bolivianska fallet
Julia Bacha - Naila och upproret, Budrus
Robert Bahar – The Silence of Others, Made in L.A.
Nels Bangerter – Kameraperson, Låt elden brinna
Malek Bensmaïl – Slaget om Alger, en film inom historien, La Chine Est Encore Loin (China Is Still Far)
Sara Bernstein – Rebuilding Paradise, The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
Yael Bitton – Advocate, Machines
Garrett Bradley – Tid, ensam
Salem Brahimi – Abd El-Kader, Afrika är tillbaka
Vincent Carelli – Martírio, Corumbiara: De skjuter indianer, eller hur?
Almudena Carracedo – The Silence of Others, Made in L.A.
Paola Castillo – Beyond My Grandfather Allende, Genoveva
Daniel Chalfen – Infiltratörerna, tystade
Chaowei Chang – Chong Tian (The Rocking Sky), The Road to Fame
Lisa Kleiner Chanoff – Life Overtakes Me, Watchers of the Sky
Alison Chernick – Itzhak, Matthew Barney: No Restraint
Kasper Collin – Jag kallade honom Morgan, mitt namn är Albert Ayler
Inadelso Cossa – Ett minne i tre akter, Xilunguine, det utlovade landet
Laura Coxson – Förslaget, Iris
Maria Cuomo Cole – Newtown, lever för 32
Emma Davie – Becoming Animal, I Am Breathing
Adam Del Deo – Quincy, varje litet steg
Whitney Dow – När trumman slår, två städer med Jasper
Kelly Duane de La Vega – The Return, Better This World
Sandi Dubowski – A Jihad for Love, Trembling before G-d
Carol Dysinger – Lär dig skateboard i en krigszon (If You're a Girl), Camp Victory, Afghanistan
Paz Encina – Minnesövningar, paraguayansk hängmatta
Ali Essafi – Sheikhates Blues, General, Here We Are!
Ina Fichman – The Oslo Diaries, The Wanted 18
när kommer undra kvinna komma ut
David France – The Death and Life of Marsha P. Johnson, How to Survive a Plague
Asako Fujioka – Shukufuku (välsignad)
Atanas Georgiev* – Honeyland, Cash & Marry
Linda Goldstein Knowlton – We Are the Radical Monarchs, Somewhere Between
Robert Greene – Bisbee ’17, Kate spelar Christine
Pernille Rose Grønkjær - Jakt på Hedonia, klostret
Tala Hadid – House in the Fields, Windsleepers
Amelia Hapsari – Rising in Silence, Fight like Ahok
John Haptas – Life Overtakes Me, Tokyo Waka
Jessica Hargrave – Fråga Dr Ruth, Good Ol’ Freda
Monica Weston Hellström – The Distant Barking of Dogs, 15 Min – The Massacre
Sonja Henrici - Donkeyote, I Am Breathing
Jerry Henry – City of Gold, American Revolutionary: The Evolution of Grace Lee Boggs
Alice Henty – The Dog Doc, The Work
Robin Hessman – Enkel som vatten, min perestrojka
Nishtha Jain – Gulabi Gang, Lakshmi och jag
Rachel Leah Jones – Advocate, Gypsy Davy
Gary Byung-Seok Kam – In the Absence, Snigelplanet
Toni Kamau - I Am Samuel, Softie
Anne Köhncke – Pervert Park, The Act of Killing
Tamara Kotevska* – Honeyland, äppelsjön
Hajooj Kuka – Live från Mogadishu, Beats of the Antonov
Richard Ladkani – Sea of Shadows, The Ivory Game
Véronique Lagoarde-Ségot – Amal, 5 trasiga kameror
Peter Lataster – Miss Kiets barn, vakna i en dålig dröm
Petra Lataster-Czisch – Miss Kiets barn, Vakna i en dålig dröm
Erez Laufer – Rabin i sina egna ord, en dag efter fred
Monica Lazurean-Gorgan – A Mere Breath, Chuck Norris vs. kommunism
Bo Li – Vår tidsmaskin, Plastic China
Allyson Luchak – This Is Not a Movie, One Nation under Dog
Amit Madheshiya – The Hour of Lynching, The Cinema Traveller
Vinnie Malhotra – 16 skott, elfenbenstorn
Jeffrey Malmberg - Underhållning, Marwencol
Vitaly Mansky – Putins vittnen, under solen
Andrea Meditch – Ernie & Joe: Crisis Cops, Grizzly Man
Thomas G. Miller – Limited Partnership, One Bad Cat: The Reverend Albert Wagner Story
Todd Douglas Miller – Apollo 11, Dinosaurie 13
Rima Mismar
Nicole Newnham – Crip Camp, The Rape of Europa
Bianca Oana – Colectiv (kollektiv), Släck ljuset
Jacki Ochs – Out of My Head, Letters Not about Love
Mariana Oliva – The Edge of Democracy, Piripkura
Göran Hugo Olsson – That Summer, The Black Power Mixtape 1967-1975
Deborah Oppenheimer – Foster, Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport
Iván Osnovikoff – Los Reyes, La Muerte de Pinochet (Pinochets död)
Tiago Pavan – The Edge of Democracy, Olmo and the Seagull
Bettina Perut – Los Reyes, La Muerte de Pinochet (Pinochets död)
Nicolas Philibert – Att vara och ha, i de dövas land
Diane Quon – The Dilemma of Desire, Minding the Gap
Claudia Raschke – RBG, Mad Hot Ballroom
Marina Razbezhkina - Optisk axel, vinter, gå bort!
Jeff Reichert – American Factory, Remote Area Medical
Lisa Remington – Foster, feminister: vad tänkte de på?
Yoruba Richen - Det nya svarta, utlovade landet
Jihan Robinson – Pahokee, Traveling While Black
Marta Rodriguez – Vår röst om jorden, minne och framtid, Campesinos (bönder)
Erich Roland – Det sista året, väntar på Stålmannen
Maureen A. Ryan – 1971, Wisconsin Death Trip
Sophie Sartain – Seeing Allred, Blessed Is the Match: The Life and Death of Hannah Senesh
Elhum Shakerifar – Av kärlek och lag, även när jag faller
Karin Slater – Vildmarkens systrar, Buffelns mening
Jason Spingarn-Koff – The White Helmets, Life 2.0
Ljubo Stefanov * - Honeyland, äppelsjön
Michèle Stephenson – American Promise, Slaying Goliath
David Tedeschi – Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story av Martin Scorsese, George Harrison: Living in the Material World
Douglas Tirola – Bisbee ’17, Drunk Stoned Brilliant Dead
Mila Turajlic – The Other Side of Everything, Cinema Komunisto
Noland Walker – Boogie Man: The Lee Atwater Story, Citizen King
Yvonne Welbon – The New Black, Sisters in Cinema
Chris White – Midnight Traveller, Quest
Yi Seung-Jun – I frånvaro, snigelplanet
Donald Young – Daze of Justice, Jake Shimabukuro: Life on Four Strings
Miranda Yousef – Missuppfattning, trubadurer
Yolande Zauberman – M, klassificerade personer
Zhou Hao – den kinesiska borgmästaren, Cotton
Michel Zongo – Inget guld för Kalsaka, Sirenen från Faso Fani
Chefer
Jillian Apfelbaum
Ozzie Areu
Kam Ben Ammar
Mark Boxer
Ian Bricke
Agnes Chu
Ronni Coulter
Tonia Davis
Louisa Dent
Jeff Deutchman
Danielle Diego
Holly Edwards
Ellen Ruth Eliasoph
Elissa Federoff
Stacey Fong
Philip Goore
Elishia Holmes
Robin Jonas
Robert Warren Kessel
Jonathan Kier
Spencer Klein
Jean Labadie
Ashley Levinson
Laura Lewis
Theresa Moneo
Dave Neustadter
Barbara Peiro
Chan Phung
Stephen R. Plommon
Laurene Powell jobb
Tom Prassis
Pamela Reynolds
frank rodriguez
Paul Martin Roeder
Erik Roth
Jennifer Salke
Ann Sarnoff
Teddy Schwarzman
Lori Silfen
Terry Steiner
Priya Swaminathan
Jeannine Tang
Gregg Taylor
Kevin Ulrich
Mimi Valdes
Krista Wegener
Erin Westerman
Danice Woodley
Tom Yoda
Filmredaktörer
Catherine Apple – Onward, Hotel Transylvania
Andrew Bird – In the Fade, The Edge of Heaven
Konstantin Bock – Kapernaum
Andrew Buckland – Ford mot Ferrari, The Girl on the Train
Francesca Calvelli – Förrädaren, ingenmansland
Alejandro Carrillo Penovi – Heroiska förlorare, klanen
Przemysław Chruścielewski - Corpus Christi, The Last Family
David Coulson – Djurskötarens fru, Whale Rider
Patrick Don Vito – Three Christs, Green Book
Tom Eagles – Jojo Rabbit, Vad vi gör i skuggorna
Kayla M. Emter – Hustlers, The Immigrant
Louise Ford – Fyren, Häxan
Madeleine Gavin – City of Joy, What Maisie Knew
Atanas Georgiev* – Honeyland, dessa är reglerna
Jeff Groth – Joker, War Dogs
Nick Houy – Little Women, Lady Bird
Carole Kravetz Aykanian – Ghost World, Devil in a Blue Dress
Julien Lacheray – Porträtt av en kvinna i brand, flicka
Jennifer Lame – Marriage Story, Manchester by the Sea
Igor Litoninskiy - Beanpole, Stalingrad
Alex Marquez – Snowden, Savages
Benjamin Massoubre – I Lost My Body, The Big Bad Fox & Other Tales
Kelly Matsumoto – Fast & Furious 6, The Mummy Returns
Roberto Perpignani – Brevbäraren (Il Postino), Stjärnskottens natt
Fred Raskin – Once upon a Time...in Hollywood, Django Unchained
David Ian Salter – Hitta Nemo, Toy Story 2
Tambet Tasuja – Sanning och rättvisa, ta det eller lämna det
Michael Taylor – The Farewell, Love Is Strange
Yang Jinmo – Parasit, Okja
Makeupartister och frisörer
Ma Kalaadevi Ananda – En vacker dag i grannskapet, 12 år som slav
Anji Bemben - Överbord, Watchmen
Gregory Funk – Once upon a Time...in Hollywood, The Way Back
Barrie Gower – Rocketman, Mandela: Long Walk to Freedom
Colleen LaBaff – Iron Man 3, Hitchcock
Marese Langan - Emma, Belle
Alberto Moccia – Zama, den tyske doktorn
Greg Nelson – Tropic Thunder, pappa
Nina Paskowitz – Jobs, Iron Man
Mari Paz Robles – Jag drömmer på ett annat språk, Cantinflas
David Ruiz Gameros – Tear This Heart Out, Amores Perros
Tapio Salmi – Rocketman, älskling
guillermo del toro skönhet och odjuret
Susana Sánchez – Befriaren, Goyas spöken
Esmé Sciaroni – Som galen, dagar och moln
Brian Sipe – Avengers: Endgame, Guardians of the Galaxy Vol. 2
Mike Smithson – The Lone Ranger, Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Vera Steimberg – Dolemite Is My Name, Dreamgirls
Debbie Zoller – Pitch Perfect, I Heart Huckabees
Marknadsföring och PR
Christopher Albert
Jade Alex
Mia Ammer
Jon Andersson
Shani Ankori
Amy Astley
Karen Barragan
Emily Bear
Maggie Begley
Brooke Blumberg
Meghann Burns
Sheri Callan
Inma Carbajal Fogel
Mark Carroll
Emmanuelle Castro
Candice Chen
Tom Chen
Staci R. Collins Jackson
Ray Costa
Arnaldo D'Alfonso
Maitena de Amorrortu
Sylvia Desrochers
Clay Dollarhide
Peter Dunne
Laura Dyer
Ekta Farrar
Liza Burnett Fefferman
Michael Fisk
Dana Blommor
Venus Fong
Ferdinand Garcia
Rona K. Geller
Scott Goldman
Amy Gray
Harlan Gulko
Yuka Hoshino
Stephen Huvane
Lana Iny
Allison Jackson
claudia kalindjian
Teni Karapetian
Craig Karpel
Joshua Kornblit
Nancy Lan
Elaine Christine LaZelle
Maxine Leonard
Alan Lobel
Weelin Loh
Liz Mahoney
Miguel Mallet
Carol Marshall
Charles McDonald
Michael McIntyre
Olivier Mouroux
Charlie Olsky
Julia Pacetti
Tom Parker
Spencer Peeples
Rose Zello Phillips
Chris Regan
Ren ridning
Mary Goss Robino
Samantha Rosenberg
Dustin M. Sandoval
Heather Ann Secrist
Adam J. Segal
Susie Shen
Amanda Joy Sherwin
Jamie Shor
Gina Soliz
Gordon Spragg
Patrick Starr
Ken Sunshine
Rachel Tash
Albert Tello
Keleigh Thomas Morgan
Kyle David Thorpe
Claudia Tomassini
Adriana Trautmann
Jayne Trotman
Beatrice Wachsberger
Marcos Waltenberg
Joe Wees
Marla Weinstein
Kimberly Wire
Damon Wolf
Judy Woloshen
Anne Yoo
Ramzy Zeidan
Flora Zhao
musik
Clinton Bennett – After, Godzilla: King of the Monsters
Tamar-Kali Brown – The Last Thing He Wanted, Mudbound
Joshuah Brian Campbell – Harriet
Chanda Dancy – After We Leave, Everything before Us
Nainita Desai – Anledningen till att jag hoppar, för Sama
Arhynn Descy – Öga för ett öga, 50 kyssar
Bryce Dessner – Oemotståndlig, de två påvarna
Cynthia Erivo* – Harriet
Ilan Eshkeri – Stardust, Layer Cake
Robert Andre Glasper – The Photograph, Mr. Soul!
Katie Greathouse – Spider-Man: Into the Spider-Verse, Pirates of the Caribbean: At World’s End
Andrea Guerra – Jakten på lycka, Hotel Rwanda
Tom Howe – A Shaun the Sheep Film: Farmageddon, Charming
Chad Hugo – Den svarte gudfadern, dolda figurer
Devonté Blood Orange Hynes – Queen & Slim, Fifty Shades of Grey
Jung Jae-Il - Parasit, Okja
Peter Kam – Draken, krigsherrarna
Lele Marchitelli – Loro 1, Den stora skönheten
Cyril Paul Henri Morin - Zaytoun, Samsara
Khaled Mouzanar – Kapernaum, vart går vi nu?
Larry Mullen Jr. – Mandela: Long Walk to Freedom, Man on the Train
Blake Neely – Assassins, Life as We Know It
Roger Neill – Kvinnor från 1900-talet, nybörjare
Michael Nyman - Gattaca, Pianot
Sattar Oraki – Säljaren, ge tillbaka
Michiru Oshima – Memories of Tomorrow, Lost Paradise
Park Inyoung – Pieta, Poongsan
Max Richter – Ad Astra, Vals med Bashir
Patrice Rushen – Män i svart, oanständigt förslag
Jeff Russo – Lucy in the Sky, Hondros
Arturo Sandoval – Richard Jewell, Mulan
Anton Sanko – Fraktur, Ouija
Jermain Stegall – Proximity, Jamesy Boy
Bernie Taupin – Rocketman, Brokeback Mountain
Producenter
Zeynep Özbatur Atakan – Vildpäronträdet, vintersömn
Toufik Ayadi – Les Miserables, Slottet
Christophe Barral – Les Miserables, Slottet
Sam Bisbee – Hjälten, andra människor
Edher Campos – Sonora, the Devil’s Highway, The Golden Dream
Nicolas Celis – Rom, Tempest
Bénédicte Couvreur – Porträtt av en kvinna i brand, flickliv
Jessica Elbaum – Hustlers, Booksmart
Elda Ferri – The Soul Keeper, Life Is Beautiful
Brad Corwin Fuller – A Quiet Place, The Purge
Alex Garcia – Kong: Skull Island, Desert
Anna Gerb – Ett mest våldsamt år, allt är förlorat
Rana Joy Glickman – God Said Ha!, Full Tilt Boogie
Jared Ian Goldman – Ingrid Goes West, Wilson
Pippa Harris – 1917, Blood
Brian Kavanaugh-Jones – Honey Boy, Midnight Special
Kwak Sin-Ae – Parasite, Vanishing Time: A Boy Who Returned
Enrique López Lavigne – Det omöjliga, Sex och Lucia
Álvaro Longoria – Alla vet, hittar Altamira
Mónica Lozano – Jag drömmer på ett annat språk, instruktioner ingår inte
Gabriela Maire – Las Niñas Bien (The Good Girls), La Caridad (Välgörenhet)
Luis Manso – Champions, Binta och den stora idén
Shannon McIntosh – Once upon a Time...i Hollywood, The Hateful Eight
Andrew Miano – The Farewell, A Single Man
Tim Moore – Richard Jewell, Sully
Matías Mosteirin – Klanen, vilda berättelser
Ryan Murphy – A Secret Love, Running with Scissors
Carthew Neal – Jojo Rabbit, Hunt for the Wilderpeople
Tommy Oliver – Den perfekta killen, Kinyarwanda
Clark Peterson – Rampart, Monster
Gabriela Rodriguez – Rom, Gravity
Rosalie Swedlin – The Wife, Laggies
Targarona Sea – Kidnappning (pojke saknas), Barnhemmet
Luis Urbano – Brev från kriget, Tabu
Alicia Van Couvering – polisbil, små möbler
Faye Ward – Wild Rose, Stan & Ollie
Chelsea Winstanley – Jojo Rabbit, Vad vi gör i skuggorna
Ryan Zacarias – Berget, Medelhavet
Produktionsdesign
Andrew Baseman – Galna rika asiater, Eat Pray Love
Markus Bensch – The Hunger Games: Mockingjay – Del 2, V för Vendetta
Livia Borgonogni - Spider-Man: Far from Home, The Fabric of Dreams
Sandra Cabriada – Instruktioner ingår inte, den mexikanska
Andrew Max Cahn – Upp i luften, The Hangover
S. Todd Christensen – Sicario, Moneyball
Paola Comencini - I Am Tempesta, Don't Tell
Alex DiGerlando – The Dead Don’t Die, Beasts of the Southern Wild
Robert Foulkes – Ford v Ferrari, La La Land
Elli Griff – Ghost in the Shell, Edge of Tomorrow
Darryl Henley – Aquaman, Blade Runner 2049
Molly Hughes – Harry Potter och dödsrelikerna del 2, War Horse
Kevin Kavanaugh – Only the Brave, The Dark Knight Rises
Noah Klocek – Onward, The Good Dinosaur
Jamie Lapsley – Tommy’s Honour, Kill Command
Estefania Larrain – En fantastisk kvinna, Neruda
Harriet Lawrence – Overlord, Suffragette
Alan Lee – The Lord of the Rings: The Return of the King, The Lord of the Rings: The Two Towers
Lee Ha Jun - Parasit, Okja
Wing Lee – The First Purge, Stoker
Barbara Ling – Once upon a Time...in Hollywood, Fried Green Tomatoes
Jim Magdaleno – First Man, Dawn of the Planet of the Apes
Margaret (Peg) McClellan – Brokedown Palace, lämna det åt Beaver
Akin McKenzie – Wildlife, Aftermath
Robin Miller – Gemini Man, Spider-Man
Phil Norwood – Lejonkungen, Baywatch
Harry Otto – Star Trek Beyond, American Sniper
Missy E. Parker – Hidden Figures, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
Hope Parrish – X-Men: First Class, The Net
Jay Pelissier – Ant-Man and the Wasp, The Fate of the Furious
Janice Polley – Blackhat, Collateral
Anna Rackard – Haywire, Ondine
Michèle St-Arnaud – Arrival, X-Men: Days of Future Past
Lee Sandales – 1917, Rogue One: A Star Wars Story
Bob Shaw – Irländaren, vargen på Wall Street
Mark Tildesley – High-Rise, Sunshine
Ra Vincent – Jojo Rabbit, The Hobbit: An Unexpected Journey
Peter Walpole – Cloud Atlas, V för Vendetta
Peter Wenham – Inferno, Captain America: The Winter Soldier
Jeremy Woolsey – Hidden Figures, Pitch Perfect
Kortfilmer och långfilm
Frank E. Abney – Incredibles 2, Coco
Mounia Akl - Ubåt, Eva
Dekel Berenson - Anna, Ashmina
Lorelay Bove – Zootopia, Wreck-It Ralph
Jamaal Bradley – The Croods, Puss in Boots
Colin Brady – Everyone’s Hero, A Bug’s Life
Gary Bruins – Inside Out, Up
Matthew A. Cherry – Hårkärlek, framåt
Sue-Ellen Chitunya – farfars händer, Team Marilyn
Jérémy Clapin * - I Lost My Body, Palmipédarium
Bruno Collet – Minnesvärd, Son Indochine
Josh Cooley – Toy Story 4, Inside Out
Emanuela Cozzi - ParaNorman, prinsen av Egypten
BJ Crawford – The Peanuts Movie, Ice Age: Continental Drift
Philip Dale – Kubo och de två strängarna, Coraline
Everett Downing – Hair Love, WALL-E
Marc du Pontavice – I Lost My Body, Oggy and the Cockroaches: The Movie
Robert Ducey – Kubo och de två strängarna, Coraline
Sonya Dunn – Världens ände, sovrummet
Fabian Erlinghauser – Song of the Sea, The Secret of Kells
Jean-Loup Felicioli – Fantompojke, en katt i Paris
Giovanna Ferrari – Försörjaren, havets sång
José David Figueroa García – Perfidy, Rats
Michael Ford – The Angry Birds Movie 2, Hotel Transylvania
Alain Gagnol – Fantompojke, en katt i Paris
Maryann Garger – Astro Boy, Flushed Away
Axel Geddes – Toy Story 4, Hitta Dory
Delphine Girard – En syster, Caverne
Philippe Gluckman – Rise of the Guardians, Antz
Ian Gooding – Moana, Prinsessan och grodan
Oscar Grillo – Monsters, Inc., Monsieur Pett
Otto Guerra – Piraternas stad, trä och lager: Sex, Oregano och Rock'n'Roll
Patrick Hanenberger – Smallfoot, Rise of the Guardians
Aaron Hartline - Up, Robots
Deborah Haywood – Twinkle, Twinkle, Sis
Sabine Heller – The Peanuts Movie, Rio
Isabel Herguera – Vinterkärlek, under kudden
Lizzy Hobbs – Flundran, jag mår bra
Faren Humes – Liberty, Our Rhineland
Mino Jarjoura – Sarya, Asad
Marcel Jean – Sleeping Betty, La Pirouette
Meryam Joobeur – Brödraskap, född i malströmmen
Daria Kashcheeva – Dotter, att acceptera
Paul Kewley – Early Man, Shaun the Sheep Film
Anita Killi – Angry Man, The Hedge of Thorns
Sayoko Kinoshita – En liten resa, Pica Don
Michelle Kranot – Inget händer, ihåligt land
Uri Kranot – Inget händer, ihåligt land
Ka'ramuu Kush – söndagar vid middagstid, Salvation Road
Jean-Francois Le Corre – Minnesvärd, denna magnifika tårta!
Hyun-min Lee – Moana, Big Hero 6
Matt Lefebvre - Saria, Asad
Eric Leighton – Coraline, The Nightmare before Christmas
Niki Lindroth von Bahr – Something to Remember, The Burden
Andy London – I'm in the Mood for Death, The Back Brace
Summer Joy Main-Muñoz - Don’t Say No, The Search
Damien Megherbi – Nefta Football Club, Wicked Girl
Deanna Morse – Recept på fåglar, viskningar från prärien
Bob Moyer – Toy Story 4, upp
Mark Nielsen – Toy Story 4, in och ut
Wanjiru M. Njendu – Boxed, The Dinner Guest
Justin Pechberty – Nefta Football Club, Wicked Girl
Amy Pfaffinger – Moana, Frozen
Yves Piat - Nefta fotbollsklubb, Tempus Fugit
Julia Pistor – The SpongeBob SquarePants Movie, Rugrats in Paris: The Movie
Charlotte Regan – My Boy, Standby
Milo Riccarand – The Secret Life of Pets, Despicable Me
Stéphan Roelants – Försörjaren, Havets sång
Kirsikka Saari – Måste jag ta hand om allt efter återföreningen?
Ahmad Saleh – Ayny, Maa Baa
Dan Scanlon – Onward, Monsters University
Sheila Sofian – Överlevande, Secret Rage
Jason Stalman – Isle of Dogs, Kubo and the Two Strings
Colin Stimpson – Husdjurens hemliga liv, vi är tillbaka! En dinosaurieberättelse
Chris Sullivan – Consuming Spirits, Ain’t Misbehavin!
Amos Sussigan – Swan Cake, Broken Wing
Michael J. Travers – The Peanuts Movie, Ice Age
Saschka Unseld – Det blå paraplyet, Toy Story 3
Eric Wachtman – Kubo och de två strängarna, Coraline
Fusako Yusaki – Vindarnas ros, vinterdagar
Juan Pablo Zaramella – Luminaris, The Glove
Ljud
Katia Boutin – The Mustang, Elle
James Boyle – Edge of Tomorrow, World War Z
Choi Tae Young – Parasit, Värden
Cary Clark – Ford mot Ferrari, Lucy in the Sky
Christian T. Cooke – The Shape of Water, A Dangerous Method
Midge Costin – Armageddon, Crimson Tide
alien: covenantprolog - korsningen
Martin Czembor – First Reformed, Solace
Evan Daum – The Purge, World War Z
Adriano Di Lorenzo - Förrädaren, Nico, 1988
Pavel Doreuli – Stalingrad, A Good Day to Die Hard
Rana Eid – Ismaii, nötter
Mattias Eklund – Polar, 100-åriga mannen som klättrade ut genom fönstret och försvann
David Esparza – The Magnificent Seven, The Equalizer
Paula Fairfield – Alita: Battle Angel, Mother!
David Lew Farmer – Thor: Ragnarok, Ant-Man
Robert Farr – Peterloo, We Need to Talk about Kevin
Julie Feiner – The Revenant, Marvels The Avengers
Cyril Holtz – The Sisters Brothers, Elle
Tateum Kohut – Escape Room, Zombieland
Frank Kruse – Rush, Cloud Atlas
Anne Le Campion – Winter Song, The Ghost Writer
Dessie Markovsky – Mr Brooks, Bliss
Bill Meadows – Star Trek Beyond, The Revenant
Ryan Murphy – Mad Max: Fury Road, Godzilla
Steven Robert Nelson – Neighbours, American History X
Colin Nicolson – Mord på Orientexpressen, T2 Trainspotting
Stephen Peter Robinson – Aquaman, The Revenant
Warren Shaw – Skönheten och odjuret, Tower Heist
Steve Slanec - Kong: Skull Island, Finding Dory
Martin Steyer – Kaptenen, Rush
Donald Sylvester – Ford v Ferrari, The Fault in Our Stars
James M. Tanenbaum – Avatar, vulkan
Ian Tapp – Annihilation, Slumdog Millionaire
Rachael Tate – 1917, Jurassic World: Fallen Kingdom
Gisle Tveito - Utøya: 22 juli, Force Majeure
Jean Umansky – Incendies, Amélie
Tony Volante – Hold the Dark, Limitless
Mandell Winter – The Equalizer 2, The Magnificent Seven
Frank Wolf – Aladdin, Charlies änglar
Visuella effekter
David Alexander – Cliffs of Freedom, The Laundromat
Jon Franklin Alexander – Avengers: Age of Ultron, Noah
Vishal Anand – Bharat, krig
Berj Bannayan – John Wick: Kapitel 3 – Parabellum, Geostorm
John Bell – Rango, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
Tami Carter – Star Wars: The Rise of Skywalker, Lucy
Ahdee Chiu – The Wandering Earth, The Last Stand
Ryan Michael Church – Transformers: The Last Knight, Avengers: Age of Ultron
Todd Constantine – Jumanji: The Next Level, Godzilla: King of the Monsters
Ryan Cook – The Call of the Wild, Rampage
Karin Margarete Cooper – Star Wars: The Rise of Skywalker, Kong: Skull Island
Dan Cox – A-laget, Gullivers resor
Nick Marc Epstein – Alita: Battle Angel, Valerian and the City of a Thousand Planets
Leandro Estebecorena - Irländaren, Kong: Skull Island
Luca Fascione - Alita: Battle Angel, Avengers: Endgame
Greg Fisher – Djungelboken, Guardians of the Galaxy
Aaron Gilman – Alpha, Pacific Rim Uprising
Stephane Grabli – Irländaren, Jurassic World: Fallen Kingdom
Darin Grant – The Lego Movie 2: The Second Part, Kung Fu Panda 2
Jeremy Hays – The Call of the Wild, Once upon a Time...i Hollywood
Sandeep Kamal – Panipat, Jal
Sidney Olivier Kombo-Kintombo – Avengers: Endgame, War for the Planet of the Apes
Hoiyue Harry Lam – Midway, The Wandering Earth
Mårten Larsson – Avengers: Endgame, Pixels
Patrick Ledda – Dumbo, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Gong Myung Lee – Triple Frontier, Deadpool 2
Richard Little – 1917, Djungelboken
Doug Moore – 12 Stark, Ant-Man
Elliot Newman – Lejonkungen, Djungelboken
Artemis Oikonomopoulou - Annihilation, Thor: Ragnarok
Mihaela Orzea – Ant-Man and the Wasp, The Huntsman: Winter’s War
Mike Anthony Perry – Alita: Battle Angel, Valerian and the City of a Thousand Planets
Todd Sheridan Perry – Black Panther, Doctor Strange
Nick Rasmussen – Ready Player One, Star Wars: The Last Jedi
Marco Revelant – Gemini Man, The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Jason Schugardt – Clown, In the Blood
David Seager – Aladdin, Terminator: Dark Fate
Amy Shepard – Leker med elden, Doctor Strange
Bill Spitzak – Avskyvärd, How to Train Your Dragon: The Hidden World
Olcun Tan – Doctor Sleep, Thor: Ragnarok
Dmitry Tokoyakov – Beyond the Edge, Furious
James Tooley – Star Wars: The Rise of Skywalker, Teenage Mutant Ninja Turtles
Leandro Visconti – Lejonets hjärta, de oskyldiga
Paige Warner – Terminator: Dark Fate, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Matt Welford – A Dog’s Way Home, Spider-Man: Homecoming
Victor Wong – Grundandet av en armé, Rise of the Legend
Max Wood – Nötknäpparen och de fyra världarna, Suicide Squad
Ged Wright – Sonic the Hedgehog, 22 juli
Författare
Narges Abyar – Breath, spår 143
Lucy Alibar – Troop Zero, Beasts of the Southern Wild
David Berenbaum – The Spiderwick Chronicles, Elf
Jez Butterworth – Ford v Ferrari, Edge of Tomorrow
John-Henry Butterworth – Ford v Ferrari, Edge of Tomorrow
Shane Carruth – Upstream Color, Primer
Jérémy Clapin * - I Lost My Body
Sabrina Dhawan – Kaminey, monsunbröllop
Mati Diop* – Atlanten, tusen solar
Susanna Fogel – Booksmart, Spionen som dumpade mig
Michel Franco – Chronic, After Lucia
Giordano Gederlini – Les Miserables, The Invader
Han Jin Won – Parasit
Julia Hart – Fast Color, Miss Stevens
Gregory Allen Howard – Harriet, Ali
Amy Jump – A Field in England, Sightseers
Ladj Ly* – Les Miserables
Alexis Manenti – Les Miserables
Stella Meghie – The Photograph, Jean of the Joneses
Najwa Najjar – Between Heaven and Earth, Eyes of a Thief
Tyler Nilson – Jordnötssmörsfalken
Mateusz Pacewicz - Självmordsrum: Hater, Corpus Christi
Pamela Pettler – Monster House, Tim Burtons Corpse Bride
Michael Schwartz – Jordnötssmörsfalken
Lulu Wang* – Farväl, postumt
Krysty Wilson-Cairns - 1917
Wally Wolodarsky – Trolls World Tour, Monsters vs Aliens
Medlemmar i stort
Alan Selby Albert
Wade Allen
Hank Amos
Colin Russell Anderson
Pete Ancient
Trevor Astbury
Alberto Barbera
Christina Bazdekis
Kyetay Beckner
Bonnie Bernstein
Bob Bowen
Joey Box
Troy Brown
Todd A. Bryant
Trey Cannon
Rocky Capella
Carlo Chatrian
Christina Chou
Carter Cohn
Elizabeth Coleman
John Cooper
John Copeman
Emerson Davis
Willem de Beukelaer
Jack Deutchman
Sandra Evers-Manly
Simon Faber
Roy Farfel
Shayne Fiske Goldner
Dominique Fouassier
Thierry Fremaux
Joe Gawler
Nick Gillard
Michelle Grady
Annemarie Griggs
Markus Gross
Bill Hogan
Ashley Holland
Petra Holtorf-Stratton
Rowley Irlam
Ernest Jackson
Julianne Jordan
Peter King
Henry Kingi Jr.
Adam Kirley
James Knight
blair kohan
Jessica Kovacevic
Benjamin Kramer
V. Senthil Kumar
Paul A. Levin
Alexander LoVerde
Lap Van Luu
Jane Maguire
JJ Makaro
Arnon herrgård
Chelsea McKinnies
Tricia Carol Miles
James Mockoski
Daniel Molina
Charles Morales
Phil Neilson
Yasmine Pearl
Meyash Prabhu
Kate Richter
Sally Riley
Scott Rogers
Michael Scherer
Sarah själv
James Skotchdopole
Bec Smith
Michael Solinger
Ryan Stafford
Jessica Teach
Julien Thuan
Jesse Torres
Tim Trella
Mark Vanselow
Rosalie Varda
William Washington
Talitha Watkins
Patricia Whitcher
Sally Baldwin Willcox
Michael Wise
Michelle Wright
Richard Wright
Daisy Wu
Jo Yao
se ung ut
Associates
Richard L. Bennett